Küçük bir köy iklim korumasına büyük bir etki yapabilir

Almanya'da küçük bir köy olan Großbardorf, bir biyogaz birleşik ısı ve güç santralinin yanı sıra fotovoltaik (PV) güneş panellerinden de elektrik enerjisi elde etmiş olup elde edilen ihtiyaç fazlası enerjiyi ise satışa sunmuşlardır. Danfoss teknolojisi sayesinde, elektrik santralinden elde edilen ihtiyaç fazlası ısı ısıtma ve sıcak su işlevleri için en uygun ölçüde kullanılabilmektedir.

— 16 Nisan 2015 Perşembe Kriter Danfoss

Lower Franconia'da bulunan Großbardorf, küçük toplulukların nasıl büyük işler başardığını herkese göstermiştir. 950 sakini bulunan köyün, bölgedeki çiftçiler tarafından işletilen kendi biyogaz tesisi bulunmaktadır. Elektrik enerjisi, bağlı bir kombine ısı ve elektrik (CHP) santralinden elde edilir. Köy, büyük bir fotovoltaik sisteminden elde edilen elektrik enerjisi ile birlikte tükettiği enerjinin dört kat daha fazlasını elde etmekte ve fazla enerjiyi satabilmektedir.

Biyogaz birleşik ısı ve güç santralindeki ısı ve enerjinin birlikte üretiminden elde edilen artık ısı, 6 km uzunluğundaki yerel ısıtma şebekesinde depolanmakta olup okulu, belediye binasını, bakımevini, kiliseyi, papaz lojmanını ve 110'dan fazla özel konutu ekolojik açıdan zararsız olacak şekilde ısıtmaktadır. Danfoss teknolojisi, bireysel müşterilerine ısıtma şebekesinden termal enerji iletmek amacıyla kullanılmaktadır. 150 adet Danfoss alt kanalı birbirine bağlı durumda olup %15'e kadar enerji tasarrufu da sağlayarak en uygun ve verimli ısı dağıtımını temin etmektedir. 

Danfoss, bu nedenle daha fazla enerji verimliliği yani dolayısıyla daha az CO2 emisyonu sağlamaktadır. Müşteriler ise düşük maliyetlerle daha rahat bir yaşama ortamının keyfini sürebilmektedir.

 

Sosyalleşin Katılın

Bizlerle sosyalleşmek ister misiniz?

Bizi tanıyın ve iletişime geçin