Enerji tasarrufu sağlarken verileri güvenle tutun

Bilgisayar sistemlerinde duyulan veri merkezleri ihtiyacının hızlı bir şekilde artmasına ilaveten bu artış enerji tüketiminde bir yükselişe de neden olmaktadır. Ancak, mevcut durumda tüketimi azaltmaya yardımcı olacak çözümler vardır. Danfoss teknolojisinden faydalanan yüksek verimli soğutma üniteleri kullanan bir veri merkezi sahibi şu anda yıllık %33 oranında enerji tasarrufu elde ediyor.

— 21 Kasım 2014 Cuma Kriter Danfoss

Bir veri merkezindeki enerji tüketiminin çoğu ısının iletilmesi sırasında verileri doğru sıcaklık ve nem oranında tutmak için kullanılır. İngiltere tabanlı bir iklim çözümleri şirketi, Danfoss'un değişken hız kompresörlerini kullanan ölçeklenebilir bir veri merkezi için soğutma üniteleri kurmuştur. Bu üniteler, veri merkezinde 1,21 oranlık müthiş bir güç kullanım verimliliği ile sonuçlanmıştır.

Yapılan son araştırma, 500'den fazla veri merkezindeki bu oranın ortalama 1,8 olduğu yönündeydi. Düşük güç kullanımı, yapı sahibinin enerjiden %33 yani yıllık 1.5M EUR tasarruf sağlaması demektir.

Veri merkezindeki kurulum, enerji kullanımını minimize etmenin yanı sıra hızlı ve doğru bir sıcaklık kontrolü sağlamak amacıyla her biri çoklu değişken hız fanları ile tedarik edilen 12 adet yüksek verimli soğutma ünitesinden ve kompresörlerden oluşmaktadır.
  
Güvenlik nedenlerine istinaden sunucuların yönettiği bilgilerin genelde çok hassas olması nedeniyle veri merkezinin adını ve konumunu ifşa edemiyoruz.

 

Sosyalleşin Katılın

Bizlerle sosyalleşmek ister misiniz?

Bizi tanıyın ve iletişime geçin